آرشيو
مداحی
آرشيو
سخنرانی
آرشیو
فروشگاه فرهنگی
اولین سوگواره شعر عاشورایی طوفان واژه ها روضه الشهدا/گلچین روضه ها و نوحه های سال ۱۳۹۳ نفس المهموم/ گلچین نوحه های محرم۹۲
تاریخ  تاریخ : ۱۳ دی ۱۳۹۱
تعداد بازدید  تعداد بازدید : 809 مرتبه
پیام تسلیت مقام معظم رهبری
بسمه تعالی
با تأسف و تأثر فراوان خبر درگذشت عالم عامل ربّانی مرحوم آیه الله آقای حاج آقا مجتبی تهرانی رحمه الله علیه را دریافت کردم. این حادثه ناگوار، ضایعه‌ای برای حوزه‌ی علمیه و روحانیت و جامعه‌ی مذهبی تهران و به ویژه ارادتمندان و شاگردان ایشان و جوانانی است که از مجالس پرفیض و درسهای سازنده‌ی این معلّم اخلاق بهره می‌بردند؛ اینجانب تسلیت صمیمانه‌ی خود را به آن بیت شریف و بازماندگان بویژه اخوی بزرگوار و نیز به همسر مکرّم و آقازادگان ارجمند و دیگر بازماندگان این بیت شریف تقدیم داشته علوّ درجات آن فقید سعید را از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.
سیّد علی خامنه‌ای
۱۳/دی ماه/۹۱
————————————————————————————–
پیام تسلیت حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
بسمه تعالی
انا لله و انا الیه راجعون
ارتحال عالم ربانی، استاد بزرگ حوزه‌ی علمیه‌ی تهران، حضرت آیت الله آقای حاج شیخ مجتبی تهرانی رحمه‌الله علیه موجب تأثر و تأسف گردید.
آن عالم بزرگوار از مفاخر حوزه‌ی علمیه قم بودند و سال‌ها در حوزه‌ی علمیه‌ی تهران کرسی تدریس دروس خارج را برعهده‌ داشتند و طلاب فاضل و عالی از ایشان استفاده‌‌های فراوان ‌نمود‌ند و از طرفی استاد و مربی اخلاق برای نفوس مستعده‌ و جوانان متدین بوده و سال‌ها در نشر و ترویج معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام بسیار موفق بودند.
این ضایعه‌ی مؤلمه را به حضرات علمای اعلام و حوزه‌ی علمیه تهران و برادر بزرگوارشان حضرت آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی و فرزندان روحانی و فاضل و بیوت محترم وابسته تسلیت می‌گویم.
غفران و رحمت واسعه‌ی الهی را برای آن فقید سعید و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان محترم را ازخداوند متعال مسألت دارم.
۱۹ صفر ۱۴۳۴
لطف الله صافی
————————————————————————————–
پیام تسلیت حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی
باسمه تعالی
فقدان اسفناک عالم ربانی حضرت آیت الله حاج شیخ مجتبی تهرانی( قدس سره) موجب تاثر شدید گردید.
این عالم بزرگ در طول عمر پر برکت خود خدمات فراوانی به جهان اسلام و عالم تشیع نمود و همواره منادی اخلاق و تقوا بود و شاگردان بسیاری در محضر ایشان پرورش یافتند.
این ضایعه را به جامعه روحانیت و شیعیان اهل بیت(علیهم السلام) و بالخصوص به خاندان محترم ایشان تسلیت عرض می کنم.
شادی روح آن فقید سعید و صبر و اجر جزیل برای بازماندگان آن مرحوم را از خداوند متعال خواهانم.
ناصر مکارم شیرازی
۱۳/۱۰/۱۳۹۱
مطابق با ۱۹ صفر ۱۴۳۴
————————————————————————————–
پیام تسلیت حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی
حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، ارتحال عالم ربانی آیت الله مجتبی تهرانی را تسلیت گفت.
این مرجع تقلید در پیام تسلیت خود با تجلیل از خدمات آیت الله تهرانی تاکید کرد: ایشان منشا خدمات فراوانی برای حوزه های علمیه بودند و شاگردان بسیاری را تربیت کردند.
حضرت آیت الله نوری همدانی در پایان پیام تسلیت خود این ضایعه را به حوزه های علمیه، برادر آیت الله مجتبی تهرانی، آقازادگان و بیت مکرم وی تسلیت گفت و برای آن مرحوم غفران الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت کرد.
————————————————————————————–پیام تسلیت حضرت آیت الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه
در آستانه اربعین ابی عبدالله الحسین علیه السلام
رحلت جناب آیت الله حاج شیخ مجتبی تهرانی(ره)
را به ساحت قدسی ولی الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری، مراجع عظام، حوزه های علمیه شیعه خصوصا قم و تهران، شاگردان آن فقیه عالی قدر و بیت شریف و اخوی معظمشان جنابب آیت الله حاج شیخ مرتضی تهرانی تسلیت گفته و از عموم مومنین برای شرکت در تشییع جنازه این عالم ربانی از مدرسه عالی شهید مطهری در روز اربعین دعوت بعمل می آید.
محمدرضا مهدوی کنی
جامعه روحانیت مبارز————————————————————————————–
پیام تسلیت دکتر احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران
انا لله و انا الیه راجعون
فقدان عالم و عارف وارسته و ربانی حضرت آیت الله آقا مجتبی کلهر تهرانی که از علمای شجاع و انقلابی و مبارزین نهضت اسلامی بوده و از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی همواره در تمامی صحنه های حساس انقلاب حضور فعال و مؤثر داشته ، ثلمه ای جبران ناپذیر و ضایعه ای بزرگ است.
ارتحال این مرجع تقلید عالیقدر که عمر با برکت خویش را در مسیر مجاهده و تهذیب نفس سپری نموده و سالیان متمادی حوزه های علمیه و طلاب علوم دینی از وجود ایشان بهره مند بودند را به پیشگاه امام عصر (عج) و رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی، حوزه های علمیه ، تمامی ارادتمندان و عموم ملت شریف ایران تسلیت می گویم و در آستانه اربعین سرور و سالار شهیدان از خداوند متعال مسئلت دارم که روح پرفتوح ایشان را با امام حسین (ع) و شهدای دشت کربلا محشور نماید.
محمود احمدی نژاد
رئیس جمهوری اسلامی ایران————————————————————————————–
پیام تسلیت آیت الله لاریجانی رئیس قوه قضائیه
انا لله و انا الیه راجعون
اذا مات العالم ثلم فی‌الاسلام ثلمه لا یسدها شیء
ارتحال عالم ملکوتی، فقیه وارسته، مرجع عالیقدر تشیع و استاد معزز و مسلم اخلاق، “حضرت آیت‌الله العظمی آقامجتبی تهرانی” که عمر پربرکت خویش را در راه تهذیب نفس، تحکیم مبانی تشیع و ترویج اخلاق و تعالیم اسلامی سپری کرد، موجب تاسف و تاثر اینجانب شد. این ضایعه مولمه را به محضر حضرت ولی‌عصر (عج)، مقام معظم رهبری (مد‌ظله العالی)، مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه و همه مسلمانان تسلیت عرض نموده، از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و برای خانواده محترم صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارد.
صادق آملی لاریجانی————————————————————————————–
پیام تسلیت دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی
بسم الله الرحمن الرحیم
ارتحال حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی مرجع عالیقدر شیعه و استاد برجسته اخلاق پس از مدت ها تحمل رنج و بیماری، ضایعه ای بزرگ برای عالم شیعه و موجب تأسف و تأثر گردید.
آن عالم وارسته و عبد صالح خداوند تربیت یافته بیت تدین و معرفت و در خانواده ای روحانی و دین مدار رشد و تعالی پیدا کردند و طبق رسم تمامی خاندان های علم و هدایت تحصیل در علوم دینی و حوزوی را از همان دوران کودکی آغاز کرد و در امر کسب معلومات معنوی و دینی جدیت فوق العاده ای داشتند.
آیت الله مجتبی تهرانی با اهتمام فراوان و پشتکار، دروس حوزوی را در محضر علمای برجسته و بزرگی همچون حضرت امام خمینی(ره)، آیت الله العظمی بروجردی، آیت الله العظمی گلپایگانی و مرحوم علامه طباطبایی فرا گرفتند که این امر در شکل گیری و ارتقاء جایگاه رفیع علمی و معنوی و مذهبی ایشان بسیار مؤثر و تأثیرگذار بود. بطوریکه با همین نبوغ و استعداد فکری که از خود نشان دادند در همان جوانی به درجه رفیع اجتهاد رسیدند. ایشان همچنین دارای محبوبیت و مقبولیت فراوانی در نزد استاد خویش یعنی بنیانگذار جمهوری اسلامی بودند و طی چندین سال متمادی از مشرب اخلاقی و عرفانی آن عارف کامل بهره های بیشماری بردند.ایشان نقش ممتازی در راهنمایی و راهبرد مجاهدان انقلابی دوران ستم شاهی و سال های مبارزه داشتند و برخی اقداماتشان منحصر به فرد و سرنوشت ساز بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز تحت زعامت حضرت امام خمینی اصرار بر گمنامی و ناشناخته بودن داشتند و از قبول مسئولیت های آشکار کنار کشیدند و با عشق و علاقه به نشر و گسترش علوم دینی و اخلاقی و تربیت شیفتگان مذهب تشیع پرداختند. بگونه ای که جلسات درس خارج و اخلاق ایشان مورد استقبال فراوان طلاب و فضلا قرار داشت.تقارن ارتحال آن روحانی جلیل القدر با ایام عزاداری و سوگ اربعین حسینی نشان از روح بلند معنوی و ارادات ایشان به خاندان عصمت و طهارت دارد و بدون شک فقدان ایشان ضایعه بزرگ و جبران ناپذیری برای مرجعیت و عالم تشیع می باشد.

اینجانب از سوی خود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تعزیت و تسلیت این مصیبت به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم، مقام معظم رهبری، مراجع عظام، حوزه های علمیه سراسر کشور، ملت شریف ایران و بیت معزز و مکرم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی، برای روح بلند آن عالم ربانی رحمت و مغفرت و برای بازماندگان و شاگردان وی صبر و شکیبایی از درگاه خداوند متعال مسئلت می کنم.

علی لاریجانی
رئیس مجلس شورای اسلامی
————————————————————————————–پیام تسلیت حجه الاسلام و المسلمین دکتر خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی 
ضایعه مولمه ارتحال مرحوم آیت‌الله آقامجتبی تهرانی رحمت‌الله‌علیه که سالیان پربرکت عمر شریفشان در اکتساب علم، تقوا، ورع و خدمت به اسلام، انقلاب و مکتب امام صادق(ع) صرف شد، مصیبتی جانفرساست. امروز، ایران اسلامی، با فقدان این عالم عالیقدر در ماتم یکی از شایستگان خود رخت عزا پوشید و انقلاب اسلامی در عزیمت شکوهمند خود به سمت قله‌های عزت و افتخار، فقدان یاوری مخلص و خدوم را به سوگ نشست.
ایشان یکی از یاران صدیق این انقلاب و سرچشمه خیر و برکت برای آن بود و در طول سالیان متمادی خدمتشان منشأ برکات ارزنده‌ای به مکتب اسلام و ترویج علوم آل محمد(ص) گردید که آثار آن قطعاً به‌عنوان باقیات صالحات موجبات تعالی روزافزون روح بلند آن بزرگوار خواهد بود.
اینجانب این مصیبت جانکاه را به حضرت ولی‌عصر(عج)، مقام معظم رهبری، مردم دینمدار ایران اسلامی، حوزه‌های علمیه و خصوصاً شاگردان آن استاد فقید و همچنین به بیت مکرّم و داغدار آن بزرگوار تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم روح آن عزیز را در درجات رفیع مقام قربش جای داده و بر بازماندگانش صبر جمیل و اجر جزیل عنایت فرماید.
————————————————————————————–
پیام تسلیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی 
رسول اکرم(ص): “اذا مات العالم ثلم فی‌الاسلام ثلمه لایسدها شیء”
درگذشت عالم مجاهد، فقیه ربانی، مروج و پاسدار فرهنگ اهل بیت(ع)، استاد مبرز اخلاق و عرفان الهی حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیخ مجتبی تهرانی(ره) موجب تالم و تاثر دوستداران آن بزرگوار شد.
معظم‌له که افتخار تلمذ در محضر رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) را داشتند همواره موید نظام اسلامی و رکن رکین آن یعنی ولایت مطلقه فقیه بودند و در دوران رژیم منحوس پهلوی نیز مجلس درس ایشان مامن و ماوای مبارزان بود که رهنمودهای ایشان الهام‌بخش و روشنگر راه مبارزه برای پیروزی بر طاغوت بود.
ایشان قریب به چهار دهه از عمر مبارک خود را به تدریس اخلاق و نوشاندن جرعه‌های عرفان ناب شیعی به تشنگان معرفت مصروف داشته بودند و مجالس نورانی درس اخلاق ایشان تا آخرین روزهای عمر مبارکشان تداوم داشت.
مجالس درس ایشان، قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محل تربیت و رشد چهره‌های انقلابی مومن و متدین بود که بسیاری از آنها منشا خدمات کثیری برای اسلام و انقلاب بوده‌اند.
زهد و تقوا، گریز از زخارف دنیا در عین توجه به مسائل اجتماعی و سیاسی، استمرار فعالیت علمی در حوزه‌های علمیه در طول حیات مبارکشان از ویژگی‌های آن بزرگوار بود و ایشان اسوه و الگوی روحانیت بصیر، شجاع و انقلابی برای روحانیون عصر حاضر است.
ایجاد یک حلقه فکری و معنوی برگرفته از معارف معصومین(ع) و ترویج نظام‌مند و مستمر آن در چند دهه گذشته برای پاسخگویی به نیازها و هدایت نسل جوان و انقلابی از برکات و توفیقات الهی ایشان بود که فقر آن در دوران کنونی احساس می‌شود.
معظم‌له، تایید و حمایت همه جانبه از نظام اسلامی را همواره تکلیف خود می‌دانست و در مواقع حساس به موضع‌گیری موثر و روشنگری می‌پرداخت که یکی از نمودهای بارز آن؛ روشنگری‌های ایشان در فتنه سال ۱۳۸۸ است.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن عرض تسلیت به حضرت ولی عصر(عج)، مقام معظم رهبری، مراجع تقلید و حوزه‌های علمیه و بیت آن عالم فقید برای روح ملکوتی این مرجع تقلید جهان تشیع علو درجات را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارد.
————————————————————————————–
پیام تسلیت آیت الله شیخ حسن صانعی نماینده مقام معظم رهبری و سرپرست بنیاد ۱۵ خرداد
انالله و انا الیه راجعون
ارتحال ملکوتی مجاهد وارسته، عارف و فقیه بزرگوار حضرت آیت‌الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی اعلی الله مقامه را که فیوضات کاملی در طول سالیان دراز بنیانگذار جمهوری اسلامی علما ” و عملا” کسب و به درجات عالی معنوی واصل شده بودند و اینجانب بیش از چهل سال به همه خصوصیات و زوایای علمی و اخلاقی او واقف بودم، به فرزندان فاضل و محترم و خاندان معظم تسلیت عرض می‌کنم و از عموم خانواده‌های شهدا تکریم و بزرگداشت مقام عالی آن بزرگوار را خواستارم.
حسن صانعی
نماینده مقام معظم رهبری و سرپرست بنیاد ۱۵ خرداد————————————————————————————–
پیام تسلیت دکتر قالیباف شهردار تهران
بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم ثُلٌمَ فی الاسلام ثُلمهً لا یسٌدها شیء
درگذشت فقیه و مرجع والامقام، عالمِ عامل و معلم برجسته اخلاق، حضرت آیت الله العظمی آقا مجتبی تهرانی، یکی از برجسته ترین شاگردان مکتب امام راحل (ره) و از یاران نزدیک ایشان در مبازرات علیه رژیم پهلوی و از یاوران همیشگی رهبر معظم انقلاب، ثلمه ای جبران ناپذیر و خبری ناگوار است. ایشان در طول حیات طیبه خویش، کمر همت به آموختن و آموزاندن و توصیه به،عمل به علم بست و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به رغم درخواستهای فراوانی که از ایشان برای قبول مسئولیتهای اجرایی شد، پرورش انسانهای مؤمن و متعهد را وجهه همت خویش قرار داد. خدمات مبارک و برجسته ایشان در حوزه تهران زمینه ساز پرورش نسلی از فرهیختگان و مهذبان حوزوی و دانشگاهی گردید که گرد شمع وجود این فرزانه ارجمند جمع می شدند و از فقاهت، نزاهت و ورع ایشان بهره ها می بردند. در جایگاه شهردار و به نمایندگی از شهروندانِ شهری که این عالم مجاهد در آن می زیست و نیز به عنوان یک شهروندِ متعلم که از فیض وجودی این شخصیت بزرگوار و تأثیرگذار بهره مند شده است، درگذشت ایشان را خدمت حضرت موعود (عج)، مقام معظم رهبری، بیت محترم و عموم شیعیان و علاقمند ایشان تسلیت گفته و از درگاه ایزد منان، علو درجات را برای ایشان و صبر جمیل را برای بازماندگان خواهانم.
————————————————————————————–پیام تسلیت سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
اِذا ماتَ العالِمٌ ثَلُمَ فِی الاسلامِ ثُلمَهً فِی الاسلامِ ثُلمَهً لا یَسُدُّها شَیءٌ
هنگامی که عالمی از دنیا رود شکافی در اسلام پدیدار می شود که هیچ چیز، آن را به هم نمی آورد.
بیت مکرم حضرت آیت الله العظمی شیخ مجتبی تهرانی (رحمه الله علیه)
سلام علیکم
با نهایت تأسف و تأثر درگذشت عالم ربانی، فقیه وارسته، حضرت آیت الله العظمی شیخ مجتبی تهرانی (رحمه الله علیه) را به مقام معظم رهبری، حوزه های علمیه، مردم شریف ایران اسلامی و آن بیت مکرم تسلیت و تعزیت عرض می نمایم.
از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم روح مطهر و وارسته ایشان را با اولیاءالله و ائمه اطهار (علیهم السلام) محضور و به تمامی بازماندگان محترم صبر و اجر عنایت فرماید.
«والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
سرتیپ پاسدار دکتر اسماعیل احمدی مقدم————————————————————————————–
پیام تسلیت مجمع جهانی اهل بیت(ع)
بسم الله الرحمن الرحیم
قال الامام الصادق علیه السلام: «إذا مَاتَ المؤمِنُ الفَقِیهُ ثلمَ فِی الاسلامِ ثُلمَهٌ لا یَسُدّها شَی‏ءٌ ـ هنگامی که یک مؤمن فقیه بمیرد، رخنه‏اى در اسلام ایجاد می‏شود که چیزى آن را جبران نمی‏کند» و قال: «ما مِن أَحَدٍ یَمُوتُ مِنَ المؤمنینَ أَحَبّ إِلَى إبلیسَ مِن مَوتِ فَقِیه ـ مرگ هیچ کس نزد شیطان محبوب‏تر از مرگ عالم نیست». (اصول کافى ـ جلد ۱ ـ ص :۴۶)
ضایعه ارتحال جانسوز عالم ربّانی، دانشمند گرانسنگ، فقیه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و استاد متخلق اخلاق، «حضرت آیت ا… العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی» موجب تاثر و تأسف همه دوستداران علوم دینی، فرهنگ شیعی و انقلاب اسلامی گردید.
آن عالم بزرگوار که بحق عصاره مکتب علمی و عملی امام خمینی(ره) بود سال‌ها در حوزه‌ علمیه تهران، صاحب کرسی تدریس فقهی و اخلاقی بود و علاوه بر طلاب فاضل، توده مردم و جوانان متدین نیز از مناهل علم و عمل او بهره می‏گرفتند.
رحلت این فقیه صمدانی، اینک و در آستانه اربعین حضرت اباعبدالله الحسین(ع) معنایی جز پیوند عمیق روحی بین آن بزرگمرد با اسوه‏های طاهرینش ـ علیهم السلام ـ ندارد.
اگرچه این حادثه ناگوار، ضایعه‌ای برای حوزه‏های‌ علمیه و جامعه مذهبی تهران است اما ره‏توشه‌ سال‌ها مجاهدت این معلم اخلاق در نشر و ترویج معارف نورانی اهل بیت ـ علیهم السلام ـ و درس‌ها و کتب سازنده‌ی ایشان فراروی ارادتمندان، شاگردان و جوانان مشتاق قرار دارد.
مجمع جهانی اهل بیت(ع) این ضایعه‌ مؤلمه را به محضر حضرت ولی عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب، علمای اعلام، مراجع عظام، حوزه‏های علمیه قم و تهران، فرزندان فاضل، شاگردان و علاقمندان، و بیت محترم آن مرحوم ـ بویژه برادر بزرگوارشان «حضرت آیت ا… حاج آقا مرتضی تهرانی» تسلیت می‌گوید و برای آنان صبر و اجر و برای آن فقید سعید علوّ درجات مسألت می‌نماید.
مجمع همچنین عموم مؤمنین و عاشقان اهل بیت(ع) را برای شرکت در تشییع پیکر این عالم ربانی که فردا همزمان با اربعین حسینی از مدرسه عالی شهید مطهری در تهران برگزار خواهد شد دعوت می‌کند ؛ که «من یعظّم شعائر الله فإنها من تقوی القلوب».
مجمع جهانی اهل بیت(ع)
۱۳ دی ماه ۱۳۹۱
۱۹ صفر المظفر ۱۴۳۴
مطالب مرتبط :
دیدگاه ها
دیدگاه شما
ایمیل شما در نظر منتشر نخواهد شد