آرشيو
مداحی
آرشيو
سخنرانی
آرشیو
فروشگاه فرهنگی
اولین سوگواره شعر عاشورایی طوفان واژه ها روضه الشهدا/گلچین روضه ها و نوحه های سال ۱۳۹۳ نفس المهموم/ گلچین نوحه های محرم۹۲
تاریخ  تاریخ : ۲۶ مهر ۱۳۹۴
تعداد بازدید  تعداد بازدید : 626 مرتبه

پاسخ آیت الله العظمی صافی را به چند پرسش عاشورایی :

عاشورا روز وصال حسین علیه‌السلام با محبوب خویش بود؛ پس چرا سوگواری کنیم؟

بعضی می‌گویند: روز عاشورا روز شادی و مسرت اهل بیت علیهم السلام است؛ زیرا روز کامیابی و ظفر و وصال امام حسین علیه‌السلام و اصحاب آن حضرت به پروردگار متعال است، و تأسف و سوگواری ما ناشی از جهل به مقام شامخ آن حضرت و محبت و دلبستگی ما به دنیاست. این نظر تا چه اندازه صحیح است؟

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین و علی الارواح التی حلت بفنائک…..

قال الرضا علیه‌السلام: ان یوم الحسین، اقرح جفوننا، و اسبل دموعنا… اورثتنا الکرب و البلاء الی یوم الانقضاء فعلی مثل الحسین فلیبک الباکون، فان البکاء علیه یحط الذنوب العظام (۴۴)

عظمت عاشورا

روز عاشورا، روز اوج ظهور کرامت انسانی، و بروز نهایت عظمت درجات معنوی است، و زبان و بیان ما از توصیف مجد، شرف، ایمان، عالی‌ترین مکارم اخلاق، صبر، استقامت، شجاعت، تسلیم، توکل، عزت و مواضع جلیله‌ای که در آن روز از حضرت سید الشهداء علیه‌السلام ظاهر شد، عاجز و ناتوان است.

لـو لا صوارمهم و وقــع نبالهم **** لـم یسمـع الآذان صــوت مکبر

قد غیر الطعـن منهم کل جارحه****سوی المکارم فی أمن من الغیر (۴۵)

اشهد انه علیه‌السلام بذل مهجه فی الله حتی استنقذ عباده من الجهاله و حیره الضلاله (۴۶)

همان طور که گفته‌اید این روز، روز افتخار و مباهات بر ملائکه مقربین است؛ روزی که هیبت و عظمت آن از کوه‌های جهان، کهکشان‌ها و منظومه‌ها سنگین‌تر است، عقول عقلا را مات و حیران نموده، و همه دنیا را برابر آن روحِ بزرگ‌تر و پهناورتر از زمین و آسمان، خاضع نموده است؛ سزاوار است که هر انسان آگاه وبلکه همگان به این روز، افتخارنمایند، و برخود ببالند؛ این با نگاه به عظمت‌موضع‌وموقف‌حضرت سیدالشهدا وآن ایستادگی بی‌نظیردرآن ایستگاه و حفظ موقعیت در برابر عواملی که هر یک می‌توانست بزرگ‌ترین تهمتنان جهان را به قبول شکست و تسلیم وا دارد، سراسر افتخار و عظمت است.

روز مصیبت‌های جانکاه

در عین حال ما از سوی اهل بیت علیهم السلام وظیفه داریم که این طغیان بزرگ کفار و شقاوت بی‌مانند دشمنان خدا و مصائب جانکاه غیر قابل تحملی را که به سید الشهدا علیه‌السلام وارد کردند، محکوم کنیم و تنفر و بیزاری خود را از مرتکبین این واقعه اعلام نماییم، و بیشترین برنامه‌های سوگواری را در روز عاشورا و دیگر مناسبت‌ها اظهار کنیم، و بر سر و سینه بزنیم، نوحه بخوانیم، «الله اکبر ماذا الحادث الجلل» (۴۷) بگوییم، و همان طور که زینب کبری، عقیله القریش فرمود:لیت السماء اطبقت علی الارض و لیت الجبال تدک دکت، علی السهل (۴۸)

را تکرار کنیم، و «کاش آن زمان سراق گردون نگون شدی» را بسراییم و هر چه می‌توانیم، تأسف خود را از آن مصیبات بزرگ که بر اهل بیت علیهم السلام وارد شد اظهار کنیم و هر وقت، آب می‌نوشیم بر حسین علیه‌السلام، سلام و صلوات بفرستیم؛ این بر همه، هم سنت است و هم بزرگداشت. روز حسین علیه‌السلام مکتب است، مدرسه است، مذهب است، انسان‌ساز است، احیای دین است، محکوم کردن ظلم و ستم است و حمایت از حق و اسلام است. (۴۹)

آیا تبرّی بر تولّی رجحان دارد؟

آیا احادیثی که لعن ظالمین و غاصبین در حق ائمه علیهم السلام را دارای ثوابی بیش از ذکر صلوات بیان نموده‌اند در نظر حضرتعالی صحت دارند؟

آنچه مسلّم و قطعی است این است که تولی و تبری متلازم یکدیگرند یعنی هر مسلمانی؛ به آن اندازه که از اعداء خدا و اولیاء خدا علیهم السلام تبرّی دارد باید تولی داشته باشد ولعن متضّمن تبری و صلوات متضمن تولّی است و اما ترجیح یکی بر دیگری، ثبوت قطعی آن مشکل است. از باب تقدم تخلیه بر تحلیه می‌توان گفت که تولی کامل بدون تبری کامل حاصل نمی‌شود. قرآن کریم می‌فرماید:

لا تجد قوما یؤمنون بالله و الیوم الآخر یوادون من حادّ الله و رسوله و لو کانوا آباءهم او ابناءهم او اخوانهم او عشیرتهم اولئک‌کتب فی قلوبهم الایمان (۵۰)

آیا سبّ ظلم کنندگان بر ائمه علیهم السلام عبادت است؟

اگر برخلاف تقیه و متشمل بر مفسده نباشد از راجح‌ترین عبادات است.

گفتمان عاشورایی آیت الله العظمی صافی

منبع:حوزه

دیدگاه ها
دیدگاه شما
ایمیل شما در نظر منتشر نخواهد شد