آرشيو
مداحی
آرشيو
سخنرانی
آرشیو
فروشگاه فرهنگی
اولین سوگواره شعر عاشورایی طوفان واژه ها روضه الشهدا/گلچین روضه ها و نوحه های سال ۱۳۹۳ نفس المهموم/ گلچین نوحه های محرم۹۲
تاریخ  تاریخ : ۱۶ آبان ۱۳۹۴
دسته بندی  موضوع : گفت و شنود
تعداد بازدید  تعداد بازدید : 720 مرتبه
 2
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت، یکی از جلوه‌های روشن محبت و پیوند مردم ایران اسلامی با اهل بیت پیامبراسلام(صلی الله علیه و آله وسلم) برپایی آیین‌های مذهبی،  مجالس مداحی و نوحه خوانی است. مداحی یک هنر مذهبی است که در فرهنگ شیعه جایگاه والا و مخاطبان فراوانی دارد. شعرهای مداحی اگر از محتوای عالی و شیوایی ادبی برخوردار باشد بسیار تاثیرگذار و فرهنگ ساز است، چرا که به واسطه مداحی دلها متوجه اهل بیت (علیهم السلام) می‌گردد، عشق‌ها و احساس‌ها برانگیخته می‌شود و از این رهگذر بنیان اعتقادات دینی و باورهای مردم استحکام می‌یابد و پیوند معنوی و عاطفی شیعیان با خاندان عصمت و طهارت قوی تر و عمیق تر می‌شود.

مداحی ریشه‌ی تاریخی در سیره پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) و اهل بیت(سلام الله علیها) دارد. جایگاه مداحی در اسلام به زمانی بر می‌گردد که امامان شیعه، شاعران را به سرودن شعر درباره خداوند و پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم)  و اهل بیت(سلام الله علیها) تشویق می‌کردند که این امر شأن و منزلت مداحی را به خوبی نشان می‌دهد.مداحان اهل بیت(سلام الله علیها) که با ذکر مصیبت و ذکر فضایل خاندان وحی، مجالس حسینی را گرم و اشک عاشقانه شیعیان آل الله را جاری می‏‌سازند، از عوامل مهم بقاء فرهنگ ‏عاشورا هستند.

مداح، در اصطلاح شیعی، به اشخاصی می‌گویند که برای ولادت‌ها و شهادت‌های ائمه‏ (سلام الله علیها) در مجالس شادی و عزا به خواندن اشعاری در فضایل و مناقب پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) و خاندان مطهرش، یا در مظلومیت آنان می‏‌پردازند. اما اغلب، به مرثیه خوانان حسینی گفته‏ می ‌شود که با خواندن شعر مرثیه و ذکر مصیبت، محفل عزادران را گرم نگه می دارند.

رسالت مداحی، رساندن پیام سیدالشهدا به بهترین وجه هنری به مردم است

سید حسین رضویان، یک مداح برجسته گیلانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت، درخصوص رسالت مداحی اظهار کرد: رسالت مداحی، مطالعه و دریافت پیام سیدالشهدا(علیه السلام) از بطن تاریخ و رساندن آن به بهترین وجه هنری و با ساده‌ترین و دلنشین‌ترین فرم ادبی به قاطبه مردم است.

وی در ادامه گفت: رسالت مداحی و این نیاز در دوره کنونی خیلی بیشتر از گذشته احساس می‌شود، که در کنار آن روضه خوانی و مرثیه سرایی اصالت این راه است.

این مداح خاطرنشان کرد: یکایک مداحانی که فکر می‌کنند جزئی از جریان و جناح مومن انقلابی هستند مناسب‌تر است تا برای هدایت‌گری خود، روشنگری و تنویر افکار عمومی در شناخت فتنه‌هایی که تجربه نشان داده شناخت حق از باطل در آن بسیار سخت می‌شود، در تکرار مکررات تاریخ مرور داشته باشند.

وی اضافه کرد: یک مداح در راستای رسالت خود می‌تواند در حوادث تاریخی که در قالب اشعار و مداحی بیان می‌شود، انطباق لازم را میان یاران حق و اصحاب باطل در هزار و ۴۰۰ سال پیش و متناظرین آن در دوره‌ای که به سر می‌بریم برقرار کند.

رضویان اظهار داشت: هدف از این انطباق آن است که مداح عصاره آموزه‌های تاریخی را با بهره گیری شایسته از وجوه گوناگون هنر به مردمی که هیات را به عنوان رسانه دینی خود انتخاب نموده‌اند، برسانند.

وی با اشاره به نقش مداحی در ارائه تصویر درستی از اسلام اظهارکرد: در سده اخیر و به ویژه تا قبل از هشت سال دفاع مقدس هیچگاه سابقه نداشته تا اینقدر مداحی و مداحان در کانون توجه قرار بگیرند.

این مداح به بیان اینکه تاثیر مداحی در برانگیختن شور و نشاط معنوی رزمندگان در سال‌های جنگ انکار ناشدنی است، گفت: با تحولات اجتماعی اواخر دهه ۷۰ شمسی و تغییرات پدید آمده در اشعار، آهنگ‌ها و پیدایش سه جریان مداحی قم، کاشان و تهران در تداخل با فراگیر شدن اقسام رسانه جمعی غیرحکومتی، سبکی از منش هیئت محور در کشور شکل گرفت که در قالب تعظیم شعائر، بدایعی برای جامعه به همراه داشت.

وی اذعان کرد: این خرده فرهنگ تازه شکل گرفته گاهی هم در بخشی از زیست خود با غلو و ارایه تصویر غیرشفاف و حتی نامعتبر از بزرگان مذهب تشیع روبرو بوده است.

این فعال فرهنگی تاکید کرد: نیاز است اصلاح این آسیب‌ها به صورت جدی پیگیری شود که در این باب مداح و مداحی به عنوان یک از سه رکن اثر گذار هیئت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی در پاسخ به این سوال که مداح چقدر باید توجه داشته باشد که شور مستمعین به شعور و بصیرت دینی تبدیل شود، گفت: اولویت مداحی در یک بسته جامع فرهنگی به نام هیئت، برانگیختن شور و احساسات مستمعین است و تدریس معارف و آنچه که شعور حسینی نامیده می‌شود بر عهده روحانیت معزز و سخنرانان محترم جلسات است.

این مداح تصریح کرد: اما به صورت کاملا جدی و حیاتی به این نکته اعتقاد دارم که می‌بایست مباحث در یک جلسه مداحی بودجه بندی و نوبت بندی شود و حتماً یک مداح در میان مفاهیم عرضه شده در اشعارش چه در ترنم روضه و یا در قاب نوحه‌ها به افزایش سطح بصیرت مستمعین خود هم توجه داشته باشد.

وی یادآور شد: این هدف جز در سایه آشنایی حتی حداقلی با ادبیات آیینی، موسیقی مذهبی، مقاتل معتبر، احادیث و روایات همچنین درک صحیح از مسایل و اتفاقات روز جامعه امکان پذیر نیست.

رضویان به نقش مداحان در جذب جوانان به فعالیت‌های دینی، اظهار کرد: به برکت امام حسین (علیه السلام) عموم مداحان در میان مردم و به ویژه نسل جوان از اعتبار و احترام برخوردار هستند و قلوب مستمعین نسبت به آنها رئوف و عطوف است و شکر نعمت هست که نعمت را بیشتر از گذشته می‌کند.

وی تاکید کرد: بر همین اساس می‌بایست ابتدا شاکر و قدردان حضرت حق بود و پس از آن این نکته سرلوحه امور قرار گیرد که هرچه قدر تلاش کنیم و هر میزان وقت بیشتری برای دستگاه ابی عبدالله(علیه السلام) بگذاریم به محبت اهل بیت (علیهم السلام) عنایات بیشتری نصیبمان می‌شود که یکی از این عنایات می‌تواند جذب مستمعین بیشتر به ویژه جوانان باشد.

مداحی صداقت می‌خواهد

این مداح برجسته گیلانی اظهار داشت: وادی مداحی محملی است که بیشتر از همه صداقت طلب می‌کند چون آیینه جوانی طالب زیبایی و محبتی است که فرد در آن صادق باشد.

رضویان با ارائه توصیه‌هایی برای بهتر شدن مراسم عزاداری، گفت: بهتر شدن یک مراسم فارغ از داشتن مستمعین خوب، امکانات مناسب و این طور ظواهر امر، آن نقطه‌ای است که مجلس روضه از سوز، آه و اثرگذاری معنوی برخوردار باشد و این جز در سایه اخلاص بدست نمی‌آید.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

لینک گفتگو در خبرگزاری شبستان

مطالب مرتبط :
دیدگاه ها
دیدگاه شما
ایمیل شما در نظر منتشر نخواهد شد